Dolar 21,2463
Euro 22,8951
Altın 1.340,21
BİST 5.372,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
23°C
Parçalı Bulutlu
Sal 23°C
Çar 23°C
Per 23°C
Cum 24°C

Seçimlerden önce Norveç’in siyasi partileri hakkında bilmeniz gerekenler

İşte Eylül ayında yapılacak seçimler öncesinde Norveç’in dokuz ana siyasi partisi hakkında bilmeniz gerekenlerden bazıları.

Seçimlerden önce Norveç’in siyasi partileri hakkında bilmeniz gerekenler
REKLAM ALANI
Salı, 17 Ağustos 2021 10:47 10:47 | Son Güncellenme: Salı, 17 Ağustos 2021 10:56 10:56
16
A+
A-

İşçi Partisi (AP – Arbeiderpartiet )

1887’de kurulan bu parti, bu yılki seçimlerden en fazla yararlanması beklenen parti ve geleneksel olarak Norveç’teki en büyük partilerden biri.

İşçi Partisi siyasi yelpazenin solunda yer alıyor ancak Norveç’in sol eğilimli partileri arasında merkeze en yakın olanı.

Kendi deyimleriyle: “Norveç İşçi Partisi, kendini özgürlüğe, demokrasiye ve sosyal adalete adamış bir sosyal demokrat partidir. Ulusal düzeyde olduğu kadar uluslararası düzeyde de ortaklığa ve işbirliğine inanan reformist bir partidir.”

Önemli siyasileri: Liderleri Jonas Gahr Støre, anketler ve yorumcular tarafından Norveç’in bir sonraki Başbakanı olarak geniş çapta tahmin edilen biri. Birçoğu, bir koalisyon oluşturmak için aracılık etmesi gereken anlaşmaları ve ortaklıkları yakından takip edecek. Buna ek olarak, lider yardımcıları Hadia Tacik ve Bjørnar Skjæran’ın yanı sıra parti sekreteri Kjersti Stenseberg’e de göz kulak olmaya değer.

 

Muhafazakar Parti (H – Høyre )

Mevcut Norveç Başbakanı Erna Solberg’in partisi 2013’ten beri iktidarda. Solberg seçmenler arasında hala popüler olsa da, sol partiler düşük performans göstermedikçe ve sağ partiler seçimden sonra merkez partinin sağının artık hükümette olmayacağı bekleniyor.

Kendi deyimleriyle: “Muhafazakar Parti, kişisel özgürlük ve sosyal sorumluluğu, birlikte belirleme ve mülkiyet haklarını ve ulusal ve uluslararası işbirliğine bağlayıcı bir bağlılığı teşvik etmek için Hıristiyan kültürel değerlerine, anayasal hükümete ve demokrasiye dayanan muhafazakar, ilerici bir politika izleyecektir. ”

Önemli siyasileri: Mevcut Başbakan Erna Solberg, Başbakan olarak kalmak için zorlu bir savaşla karşı karşıya. Sağlık Bakanı Bent Høie, Muhafazakarlar yeniden seçilirse, görevine devam etmek için pandemiyle başa çıkmak için yeterince çalışmış olmayı düşünüyor. Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Søreide ve Norveç’in Covid giriş kurallarından sorumlu olan Adalet Bakanı Monical Mæland da Muhafazakarlar anketlerde İşçi Partisi ve Merkez Parti’yi geride bırakırsa kabinede kalmayı umuyorlar.

İlerleme Partisi (FRP – Fremskrittspartiet )

Norveç’teki tüm ana akım siyasi partilerin en sağındaki parti olan popülist parti, 2000’li yıllar boyunca ivme kazandı ve 2013’te ilk kez bir Norveç hükümetinin parçası oldu.

İlerleme Partisi, IŞİD gelinlerinin Norveç’e dönüşünü protesto etmek için 2020’de hükümetten ayrıldı, ancak 26 temsilciyle hâlâ Norveç parlamentosunun üçüncü büyük partisi.

Kendi deyimleriyle: “İlerleme Partisi liberal bir halk partisidir. Daha sıkı bir göçmenlik politikası, yaşlılar için güvenli bakım, iyi hastaneler, daha düşük vergiler ve ücretler ve daha iyi yollar için çalışıyoruz. Çoğu insan için daha basit bir günlük yaşam.”

Önemli siyasileri: Lider Sylvi Listhaug, İlerleme Partisi lideri rolünde nispeten yenidir ve görevi yalnızca Mayıs ayında Siv Jensen’den devralmıştır.

Halihazırda birkaç bakanlık görevinde bulundu, İlerleme Partisi’nin yükselen yıldızı ve Norveç’teki sağcı siyaset olarak adlandırıldı. Erna Solberg ile ilişkisi ve bir sağ koalisyon söz konusu olduğunda birlikte nasıl çalıştıkları, her iki tarafın da başarısı için çok önemli olacak.

Merkez Partisi (SP – Senterpartiet )

Norveç’teki siyasi partilerin ideolojik olarak en esnek olanı olan Merkez Parti, hem sol hem de sağ eğilimli hükümetlerin bir parçası olmuştur.

SP’nin birinci önceliği çiftçilerdir. Öncelikle korumacılık ve ademi merkeziyetçilik adına kampanya yürütürler. Kırsal alanlarda popülerdirler ve politikalarını Norveç’te Oslo merkezli bir politika yaklaşımıyla geride kaldıklarını söyledikleri insanlara odaklarlar.

Kendi deyimleriyle: “Merkez Parti, toplumun uyumlu bir şekilde gelişmesi için koşulları yaratmayı amaçlamaktadır. Hristiyan ve ulusal temeller üzerine inşa edilmiş yaşayan bir demokrasi, halkın refahı ve ilerlemesi için bir ön koşuldur. Birey ve insan onuru toplum için merkezi olmalı ve topluma güven göstermelidir.”

Önemli siyasileri: Lider Trygve Slagsvold Vedum 2014’ten beri partinin lideridir ve 2005’ten beri milletvekili olan ve daha önce Tarım Bakanı olarak görev yapmış olan bu noktada bir parlamento gazisi olarak kabul edilebilir. Ayrıca, Støre’nin sorumluluğu üstleneceği otomatik olarak garanti edilmediğinden, dışarıdan başbakan olma şansı da var. Ola Borten Moe ve Marit Arnstad, seçime giden önemli SP personeli arasında yer alıyor.

Sosyalist Sol Parti (SV – Sosyalist Ventreparti )

Başlangıçta daha küçük sosyalist partiler ve bağımsız adaylardan oluşan bir koalisyondan oluşan SV, şimdi İşçi Partisi’nin solunda yer alan ancak Kızıl Parti kadar solda olmayan bir ana akım demokratik sosyalist parti.

Sosyalist Sol Parti için kilit konular, sağlam bir kamu sektörü, güçlü bir refah devleti ve çevre politikasıdır. Ancak, 2013’ten beri hükümette yer almıyorlar.

Kendi deyimleriyle: “Finansal olarak ayrıcalıklı kişilerle nüfusun geri kalanı arasındaki farklar artıyor. Yoksul veya hasta olanlar, sosyal yardımlarda sürekli kesintiler yaşıyor ve yardım programları aşınıyor. Bu arada, sağcı politikacılar zenginler için sürekli vergi kesiyor. Bu adil olmayan farklılıkların devam etmesine izin verilirse, yarının toplumumuz daha az kapsayıcı bir yer olacaktır.
Önemli siyasileri: Audun Lysbakken, Sosyalist Sol Parti’nin lideri, dolayısıyla oy kazanma kampanyalarına öncülük edecek. Torgeir Knag Fylkesnes de genel başkan yardımcısı olduğu ve zaten Troms için parlamento üyesi olduğu için göz önünde bulundurulması gereken bir isim.

Liberal (V – Sol)

Sol olarak tercüme edildiğinde, Liberaller aslında merkezci bir partidir. Parti, muhtemelen Norveç’in ana partileri arasında en göçmen ve AB yanlısı parti. Ancak, AB yanlısı duruşuna rağmen, parti AB’nin tam üyeliğini değil, daha fazla Avrupa işbirliğini savunuyor.

Parti 2013’ten beri Solberg’in merkez sağ koalisyonunu destekliyor.

Kendi deyimleriyle: “Liberal Parti, herkes için özgürlük ve fırsatlar içeren yeşil bir gelecek yaratmak istiyor. Bu nedenle emisyonları azaltıyoruz, okullara yatırım yapıyoruz ve yeni işler yaratıyoruz.”

Önemli siyasileri: Eğitim bakanı Guri Melby, 2020’den beri parti lideridir ve kültür bakanı olarak görev yapan milletvekilleri Abid Raja ve Sveinung Rotevatn ile çevrilidir.

Hristiyan Demokrat Parti (KrF – Kristelig Folkeparti )

Norveç’teki Hıristiyan Demokrat Parti, sosyal olarak muhafazakar değerler ve idealler ile merkez ekonomi politikasının solundan oluşan bir karışıma odaklanıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Hıristiyan değerleri partinin odak noktası olmaya devam ediyor. Parti, 2013’ten bu yana Başbakan Solberg’in hükümetini resmi ve gayri resmi olarak destekliyor.

Kendi deyimleriyle: “KrF, herkesin, kim oldukları, ne yapabilecekleri veya nerede yaşadıkları önemli değil, diğer insanlarla ilgilenme sorumluluğu olduğuna inanır.”

Önemli siyasileri: Lider Kjell Ingolf Ropstad 2009’dan beri milletvekili ve 2019’dan beri parti lideridir. Halen aile bakanı olarak görev yapmaktadır. Diğer kayda değer üyeler Tarım Bakanı Olaug Vervik Bollestad, Yardım Bakanı Dag-Inge Ulstein ve Knut Arild Hareide’dir.

Yeşiller Partisi (MDG – Yeşiller Partisi)

Yeşil Parti öncelikle yeşil politikalara ve çevre sorunlarına odaklanmıştır. Sağ veya sol ideolojinin kendilerini bağlamadığını söylerken, genel olarak politikaları onları Norveç siyasetinin soluna yerleştiriyor. Partinin bu seçimdeki temel amacı yüzde dört barajını aşmak olacak.

Kendi deyimleriyle: “İklim ve doğa krizi zamanımızın en büyük adaletsizliğidir. Kısa vadeli popülizm, artan farklılıklar ve çevresel tahribat, çoğumuzun kanıksadığı özgürlük ve güvenliği tehdit ediyor”.

Önemli siyasileri: Une Bastholm Yeşiller’e liderlik ediyor ve partinin tek parlamento üyesi. Ondan önce bir girişimci ve çevre aktivistiydi.

Kızıl Parti ( R – Rødt )

Kızıl Parti, Norveç partileri arasında en solda yer alıyor. Kızıl Parti, kapitalizmi sosyalizmle değiştirmeyi savunuyor. Parlamentoya sadece bir aday girdi ve bu 2017 genel seçimlerindeydi. Yeşiller Partisi gibi, Kızıl Parti de bu sefer eşitleme koltukları eşiğine ulaşmayı umuyor.

Kendi deyimleriyle: “Kızıl Parti, Norveç’te eşitsizlikle mücadele etmeyi amaçlıyor. Ülkedeki sosyal eşitsizliklerin artması, sıradan insanların satın alma gücünün giderek zayıflarken, en tepedeki yüzde birkaçın daha zengin olması anlamına geliyor.”

Önemli siyasileri: Parti lideri Bjørnar Moxnes ve yardımcıları Marie Sneve Martinussen ve Silje Josten Kjosbakken partinin kilit üyeleridir.

Kaynak: -The Local Norveç

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.