Danimarka’da Cumhuriyet coşkusu

CHP Danimarka Birliği tarafından her yıl gerçekleştirilen Geleneksel Cumhuriyet Şenlikleri’nin bu yıl 99’uncu yıl kutlamaları çerçevesinde Cumhuriyet Balosu düzenlendi.

Kastrup Golden Palace’de gerçekleştirilen ve saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlamalara Türkiye’den CHP PM Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın yanısıra Kopenhag Belediye Başkanı Sophie Haestrup Andersen, İshoy Belediye Başkanı Merete Amdissen, CHP Danimarka Birlik Başkanı Yiğit Taş ve çok sayıda partili katıldı.

Sanatçı Seda Aksakal ile Sendur Aydın ve oskestrasının sahne aldığı kutlamalarda Cumhuriyetin ilanın 99’uncu yılı coşkuyla kutlandı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün sevdiği şarkıların da seslendirildiği kutlamalarda davetlililer ellerindeki Türk Bayraklarını dalgalandırarak şarkılara eşlik etti.

Yaptığı konuşmada demokrasiye dikkat çeken CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, herkesi Türkiye’de gerçekleştirilecek olan seçimlerde oy kullanmaya davet ederken, ”Herkes bir akrabasını da yanına alıp sandığa gitsin” dedi.

Türkiye’den binlerce kilometre uzakta coşkuyla gerçekleştirilen kutlamalar çerçevesinde Cumhuriyet Halk Partisi’ni Danimarka’da ilk örgütleyeneler arasında yer alan Bekir Yıldız’a plaket de verildi.