14 Mayıs 2023 Seçimleri: Türkiye yarın sandık başına gidiyor

Türkiye’de 60 milyon 697 bin 843 seçmen, 13. Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için yarın sandık başına gidecek.

5 yıl süre ile görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği seçim için oy verme işlemi Türkiye genelinde yarın saat 08.00 itibarıyla başlayacak ve saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesiyle birlikte Cumhurbaşkanı seçimi için Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan olmak üzere 3 aday yarışacak.

Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin, yarın yapılacak seçimde yüzde 50+1 oy oranını olarak belirlenen salt çoğunluğu sağlayamaması halinde 28 Mayıs’ta ikinci tur oylama yapılacak.

24 Parti 5 İttifak

28. Dönem Parlamentosu’nu belirlemek üzere yapılacak Milletvekili Genel Seçimi’nde, 24 siyasi parti ile Türkiye genelinde 151 bağımsız milletvekili adayı yarışacak.

Partilerin çoğu, “Cumhur”, “Millet”, “Emek ve Özgürlük”, “Ata” ve “Sosyalist Güç Birliği” ittifakları adı altında 5 ayrı ittifakla seçime katılıyor.

İttifak partileri şöyle:

Cumhur İttifakı: AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah Partisi

Millet İttifakı: CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) ile Demokrat Parti

Emek ve Özgürlük İttifakı: Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti / HDP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) (HDP de Yeşil Sol Parti listelerinden seçime giriyor)

Ata İttifakı: Zafer Partisi, Adalet Partisi

Sosyalist Güç Birliği İttifakı: Türkiye Komünist Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Sol Parti